Kosmetyki hipoalergiczne

Wraz z coraz większym wyborem kosmetyków w sprzedaży, ludzie sięgają po nie częściej, niejednokrotnie tylko ze względu na ich zapach lub wygląd. Jednak częste używanie kosmetyków, szczególnie w nadmiernych ilościach, może skutkować pojawieniem się reakcji alergicznych na skórze.

Alergia skórna jest nieprawidłową reakcją układu immunologicznego na określoną substancję, które mogą znaleźć się w pożywieniu, kosmetykach, środkach piorących, lub w naturze – na przykład pyłki traw i drzew. Reakcja alergiczna może pojawić się zaraz po kontakcie z alergenem, jak i po pewnym czasie.

Które składniki kosmetyków mogą nas uczulać najczęściej? Obecne w większości produktów konserwanty oraz kompozycje zapachowe, zarówno te naturalne, jak i syntetyczne. Opracowano listę 26 alergenów, które należy wyszczególnić na opakowaniu produktu kosmetycznego, gdy te przekroczą ilość powyżej 0,01% w masie wyrobu spłukiwalnego (szampon, mydło), a 0,001% w przypadku produktu niespłukiwalnego (krem, balsam). Taki wykaz jest pomocny w identyfikacji, który alergen może nam szkodzić. Jednak wiele osób wykazuje alergie też na inne surowce, takie jak olejki eteryczne lub ekstrakty roślinne, przez co można zauważyć korelację, że częściej uczulają kosmetyki pochodzenia naturalnego.

Osoby borykające się z alergiami skórnymi powinny ograniczyć produkty zawierające potencjalne alergeny i postawić na kosmetyki, które są określane mianem „hipoalergicznych”. Co to jednak oznacza? Czy na każdym kosmetyku można umieścić deklarację, że produkt jest hipoalergiczny? Takie oświadczenie może być zastosowane tylko w przypadkach, gdzie produkt kosmetyczny został opracowany z myślą o zminimalizowaniu jego potencjału alergennego. Osoba odpowiedzialna za produkt wypuszczany na rynek powinna posiadać rzetelne dowody, które uzasadniają to oświadczenie. Mogą to być dane literaturowe, badanie dermatologiczne i aplikacyjne, badania naukowe, informacje z rynku, zgłoszenia o działaniach niepożądanych i ciężkich działaniach niepożądanych. Nie ma jednak jednoznacznych wytycznych co do rodzaju testów, jakie trzeba przeprowadzić. Najczęściej są to badania dermatologiczne na skórze wrażliwej oraz badania aplikacyjne także na ochotnikach z dodatnim wywiadem alergicznym.
Na etapie formułowania produktu, ważne jest, aby unikać obecności znanych alergenów oraz ich prekursorów, w szczególności mieszanin:

• identyfikowanych jako substancje działające uczulająco przez Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS) lub poprzednie komitety oceniające bezpieczeństwo składników produktów kosmetycznych
• zidentyfikowanych jako substancje działające uczulająco na skórę przez inny oficjalny komitet ds. oceny ryzyka
• objętych klasyfikacją jako substancja działających uczulająco na skórę 1. kategorii, podkategorii 1A lub podkategorii 1B, na podstawie nowych kryteriów ustanowionych przez rozporządzenie CLP 18
• zidentyfikowane przez przedsiębiorstwo na podstawie oceny skarg konsumentów
• ogólnie uznawanych za substancje działające uczulająco w literaturze naukowej
• lub w przypadku których istotne dane dotyczące ich potencjału uczulającego są niedostępne.*

Biorąc pod uwagę powyższe warunki, receptura kosmetyku hipoalergicznego musi być bardzo przemyślana, a składniki odpowiednio i rygorystycznie dobrane. Jednak, trzeba koniecznie wziąć pod uwagę, że użycie oświadczenia „hipoalergiczny” nie gwarantuje całkowitego wyeliminowania ryzyka wystąpienia alergii, ponieważ każda reakcja skóry jest osobnicza i każdy użytkownik kosmetyku może być uczulony na coś innego. Warto więc tak projektować etykietę i komunikację produktu, aby nie sprawiał wrażenia, że produkt nie wywoła na 100% negatywnej odpowiedzi organizmu.

Aby dodatkowo zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii skórnej, najważniejsza jest obserwacja własnego organizmu i na podstawie metody prób i błędów dobranie odpowiednich kosmetyków. Na początek należy wyeliminować barwniki, substancje zapachowe, oraz niektóre substancje konserwujące. Jeśli to nie pomoże – skupmy się, aby produkty miały jak najkrótszy skład oraz zostały one przebadane na skórze wrażliwej lub atopowej.

Anna Kuczyńska
Technolog

*źródło: https://www.kosmetyczni.pl/uploads/etyczna%20komunikacja/Kosmetyczni.pl_dokument_techniczny_PL_final_04.09.18.pdf

Zobacz nasze pozostałe wpisy na blogu